• Biblioteka zaprasza

•                                      Czas pracy biblioteki:

Struktura księgozbioru

W bibliotece szkolnej każdy może znaleźć coś interesującego dla siebie:

– Bw – bajeczki, wierszyki, opowiadania dla dzieci z klas 1-3

– B – baśnie, legendy, podania

– H – powieści i opowiadania historyczne

– Ob – powieści i opowiadania obyczajowe, w tym książki dla młodzieży

– P – powieści i opowiadania przygodowe, podróżnicze

– Prz – powieści i opowiadania przyrodnicze

– Pd – poezja, dramat

– lektury szkolne

– książki popularnonaukowe dotyczące różnych dziedzin życia, np.: matematyki, biologii, religii, informatyki, sportu, majsterkowania, sztuki itp.

– księgozbiór podręczny – do korzystania na terenie szkoły: encyklopedie, słowniki, atlasy, albumy.

Biblioteka szkolna zaprasza w swoje gościnne progi wszystkich miłośników książek czyli uczniów i nauczycieli z naszej szkoły. Można tu znaleźć nie tylko lektury, encyklopedie, słowniki czy inne wydawnictwa informacyjne przydatne podczas nauki, ale przede wszystkim literaturę dziecięcą i młodzieżową. Dzieci z klas 1-3 mają dostęp do książek dostosowanych do ich potrzeb i możliwości dzięki czemu mogą rozwijać umiejętność czytania ze zrozumieniem. Znajdą tu wiele krótszych lub dłuższych bajek, baśni, legend, opowiadań czy wierszy.

Uczniowie z klas 4-8 mogą wybierać spośród książek przygodowych, młodzieżowych, fantastyki czy książek popularnonaukowych.

Biblioteka szkolna służy uczniom i nauczycielom, poprzez:

• gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie zbiorów
          • zaspokajanie potrzeb czytelniczych użytkowników
          • rozbudzanie zainteresowań
          • kształtowanie kultury czytelniczej
          • propagowanie czytelnictwa
          • prowadzenie działalności informacyjnej

Uczniowie mogą znaleźć tutaj materiały dzięki którym są w stanie lepiej przygotować się do zajęć, poszerzać zdobyte wiadomości i umiejętności. Mogą również spędzać miłe chwile z książką korzystając z kącików czytelniczych. Obecnie do dyspozycji uczniów zorganizowane zostały dodatkowe miejsca do czytania w postaci foteli i krzeseł ukrytych w przytulnych zakątkach między regałami bibliotecznymi. Dzieci i młodzież z przyjemnością spędzają czas w zaciszu biblioteki, zatopione w lekturze ulubionych książek.

W roku 2004 został zakupiony, a w 2022 zaktualizowany, specjalny program komputerowy firmy ProgMan do prowadzenia biblioteki szkolnej. W lutym 2011 rozpoczęliśmy wdrażanie obsługi czytelników przy pomocy tego programu. Obecnie wciąż trwają prace przy inwentaryzacji księgozbioru, gdyż należy skatalogować książki przejęte z byłego Gimnazjum. Program ten pomaga usprawnić pracę biblioteki. Na główne funkcje systemu składają się:

• obsługa czytelników,
          • gromadzenie, opracowywanie oraz selekcja zbiorów,
          • informacja biblioteczna,
          • obsługa wydruków,
          • archiwizacja i odtwarzanie danych.

Biblioteka szkolna zajmuje się również od 2014r. dystrybucją bezpłatnych podręczników i materiałów ćwiczeniowych dla uczniów.

– w bieżącym roku szkolnym 2022/23 – uczniowie Szkoły Podstawowej wypożyczyli 4574 podręczników i 3079 ćwiczeń czyli w sumie 481 kompletów. Odbyło się to we współpracy i przy wydatnej pomocy nauczycieli oraz wychowawców klas.

Obecnie stan zbiorów Biblioteki szkolnej wynosi:

• Księgozbiór główny: 13573 szt. książek
          • Podręczniki wypożyczane uczniom: 5881 szt.

mgr Jolanta Rusak